REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Limit zobowiązań dla przedsięwzięć objętych wieloletnią prognozą finansową

Subskrybuj nas na Youtube
Zobowiązania, wieloletnia prognoza finansowa/ Fot. Fotolia
Zobowiązania, wieloletnia prognoza finansowa/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość limitu zobowiązań nie musi być zbieżna z wysokością sumy limitów wydatków, nie może jednak przekroczyć łącznych nakładów finansowych. Takie zdanie przedstawiła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.

Gdańska RIO wskazuje, iż niewłaściwe jest utożsamianie limitu zobowiązań, o którym mowa w art. 226 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j.: Dz.U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.) z wydatkami przewidzianymi na dane przedsięwzięcie.

REKLAMA

Zgodnie z art. 226 ust. 3 pkt  4 i 5 ufp w załączniku do uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej (wpf) określa się odrębnie dla każdego przedsięwzięcia: limity wydatków w poszczególnych latach i limity zobowiązań.

REKLAMA

Jak wskazuje RIO w Gdańsku, wysokość limitu zobowiązań nie musi być zbieżna z wysokością sumy limitów wydatków, nie może jednak przekroczyć łącznych nakładów finansowych. Limit zobowiązań może być mniejszy od sumy limitów wydatków z uwagi na zaciągnięcie zobowiązań w poprzednim, nieobjętym wieloletnią prognozą finansową, okresie, jak również jego niższa od sumy limitów wydatków wartość może wynikać z braku konieczności zaciągania przez jednostkę zobowiązań na przedsięwzięcie w pełnej wysokości planowanych nakładów (np. w związku z możliwością otrzymania dotacji lub środków unijnych). W przypadku natomiast posiadania przez jednostkę wystarczającej ilości środków na dane przedsięwzięcie, określanie limitu zobowiązań w ogóle nie będzie konieczne.

RIO powołuje się na poniższe stanowisko Ministerstwa Finansów: „Limit zobowiązań, o którym mowa w art. 226 ust. 3 pkt 5, wynika z uprawnienia organu wykonawczego do zaciągania zobowiązań niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia. Stopień wykorzystania limitu zobowiązań nie musi pokrywać się z wykorzystaniem wydatków, o których mowa w art. 226 ust. 3 pkt 4. Kwota, na którą będzie można zaciągnąć zobowiązania będzie ulegała pomniejszeniu o kwotę zobowiązań zaciągniętych w ramach ustalonego limitu dla przedsięwzięcia. Natomiast limit wydatków będzie ulegał zmniejszeniu stosownie do stopnia realizacji wydatków (pismo Dyrektora Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego Ministerstwa Finansów z dnia 1 lutego 2010 r. nr STI-4834-328/WWR/09/10/1908).

W ocenie RIO pomiędzy wydatkami przewidzianymi na dane przedsięwzięcie a limitem zobowiązań nie zachodzi ścisły związek. Limit zobowiązań związany jest z możliwościami finansowymi jednostki oraz danym stanem faktycznymMoże się bowiem zdarzyć tak, że dojdzie do wykorzystania całego limitu w pierwszym roku realizacji przedsięwzięcia, a w konsekwencji brak będzie podstaw do określania tego limitu w kolejnych latach przedsięwzięcia. Nie jest zatem prawidłowe ujmowanie w każdym przypadku limitu zobowiązań jako sumy limitów wydatków w poszczególnych latach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, jeżeli w danym roku budżetowym planuje się zaciągnięcie zobowiązania na poczet nakładów związanych z przedsięwzięciem, zobowiązania z tego tytułu winny zostać uwzględnione w ogólnym limicie zobowiązań, o którym mowa w art. 226 ust. 3 pkt 5 ufp, przy  czym nie należy ich utożsamiać z planowanymi wydatkami.

Źródło: RIO w Gdańsku

Polecamy serwis: Finanse

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

REKLAMA

OSZAR »