REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie nowy system odwołań przy przetargach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Grączewska-Ivanova
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy będą mogli kwestionować wybór niekonkurencyjnego trybu postępowania, opis sposobu oceny spełnienia warunków podmiotowych, odrzucenie własnej oferty lub wykluczenie przy zamówieniach podprogowych.

Komitet Stały Rady Ministrów rozpatrzy dziś projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych. Po serii międzyresortowych uzgodnień udało się osiągnąć kompromis - zmiany będą dotyczyć aż 50 przepisów. Nowela wprowadzi m.in. ważną modernizację systemu odwoławczego.

REKLAMA

Progi odwoławcze

Przy zamówieniach o wartości mniejszej niż tzw. progi unijne (tj. 133 tys. i 206 tys. euro dla dostaw i usług oraz 5,15 mln euro dla robót budowlanych) przedsiębiorcy będą mogli wnosić odwołania, jednak tylko na określone czynności zamawiającego, tj. wybór niekonkurencyjnego trybu postępowania, opis sposobu oceny spełnienia warunków podmiotowych, odrzucenie własnej oferty lub wykluczenie. Przy takich zamówieniach wykonawca nie będzie mógł kwestionować wyboru najkorzystniejszej oferty. Powyżej progów unijnych przedsiębiorcy będą mogli odwoływać się w pełnym zakresie.

Ocena skutków

REKLAMA

- Zmiany dotyczące odwołań nie będą korzystne dla przedsiębiorców budowlanych. Nowela podwyższa bowiem próg, od którego można wnosić odwołania w tego rodzaju zamówieniach - ze 133 tys. euro lub 206 tys. euro (412 tys. euro w przypadku zamówień sektorowych) do 5,150 tys. euro - ocenia Anna Rudowald, prawnik z Kancelarii Salans.

Zwraca jednak uwagę, że w przeciwieństwie do stanu obecnego we wszystkich zamówieniach podprogowych (poniżej progów unijnych) wykonawca będzie mógł wnieść odwołanie na niektóre czynności zamawiającego, np. wybór trybu, wykluczenie z postępowania, odrzucenie oferty.

- Mimo ograniczenia możliwości wnoszenia odwołań w przypadku robót budowlanych pozostałe proponowane zmiany są korzystne dla wykonawców, bo będą oni mogli korzystać z większego katalogu środków ochrony prawnej - mówi Marcin Płużański, prawnik specjalizujący się w zamówieniach publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz przedsiębiorcy nie mogą odwoływać się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w postępowaniach o wartości poniżej 133 tys. euro i 206 tys. euro.

 

Zmiana specyfikacji

Dla zamawiających ważne będzie rozszerzenie możliwość zmiany specyfikacji. W przyszłości dopuszczalna będzie modyfikacja kryteriów oceny ofert oraz warunków udziału w postępowaniu.

- Umożliwienie modyfikowania kryteriów oceny ofert i warunków udziału w postępowaniu to zmiana rewolucyjna. Aktualnie ich wadliwe sformułowanie powoduje unieważnienie postępowania i konieczność rozpoczynania go od nowa. Proponowana zmiana usprawni więc procedury przetargowe - ocenia Marcin Płużański.

Wskazuje jednocześnie, że gwarancją poszanowania zasady równego traktowania będzie obowiązek przedłużenia przez zamawiającego w takim przypadku terminu składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Niestety w procedurze uproszczonej (poniżej progów unijnych) projekt nie wyznacza minimalnego okresu, o jaki trzeba przedłużyć termin. - Może to powodować naruszanie przez zamawiających zasady równego traktowania wykonawców przez zmianę warunków udziału w postępowaniu i przedłużenie terminu składania ofert np. o jeden dzień - wskazuje Marcin Płużański.

Poprawki w ofertach

Poważnie zmienią się też zasady poprawiania oczywistych omyłek w ofertach. Do historii mają przejść przypadki, kiedy tańsza oferta odpada przez drobne redakcyjne nieścisłości.

Przedsiębiorcy będą mogli odwoływać się od najważniejszych decyzji zamawiającego przy mniejszych przetargach

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

[email protected]

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

REKLAMA

OSZAR »