REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dynamiczny system zakupów w zamówieniach publicznych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Andała-Sępkowska

REKLAMA

Dynamiczny system zakupów jest to instytucja – wprowadzona do polskiego systemu zamówień publicznych – przenosząca regulacje z dyrektyw unijnych. Należy on do elektronicznych narzędzi dostępnych zamawiającym prowadzącym postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, zmierzające do wyboru oferty.

Dynamiczny system zakupów nie jest trybem udzielania zamówienia publicznego. Ilość i rodzaje trybów wymienia bowiem enumeratywnie art. 10 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: upzp). Jest to natomiast swoisty system-procedura – a trybem, w jakim dokonywane są zakupy, jest przetarg nieograniczony. Przepisy upzp dotyczące przetargu nieograniczonego należy zatem odpowiednio stosować do procedury ustanawiania systemu oraz do udzielania w jego ramach poszczególnych zamówień.

REKLAMA

REKLAMA

Definicję dynamicznego systemu zakupów zawiera art. 2 pkt 2a upzp. Należy przez to rozumieć ograniczony w czasie elektroniczny proces udzielania zamówień publicznych, których przedmiotem są dostawy powszechnie dostępne, nabywane na podstawie umowy sprzedaży, lub usługi powszechnie dostępne.

Już z samej definicji wynika istotne założenie dynamicznego systemu zakupów – czyli zawężenie przedmiotów zamówienia (których zakup jest możliwy przy jego użyciu) do dostaw lub usług powszechnie dostępnych. Nie istnieje ustawowa definicja pojęcia „powszechnie dostępne” – można jednak posiłkować się tu wskazaniami Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) dotyczącymi sposobu pojmowania tego określenia. UZP, definiując to pojęcie, zrobił to na potrzeby określenia przesłanek zastosowania trybu zapytania o cenę, jednak definicja może znaleźć zastosowanie również w omawianej sytuacji.

SŁOWNICZEK

Przez „powszechną dostępność dostaw lub usług” należy rozumieć oferowanie dóbr o pożądanej charakterystyce przez liczne podmioty na rynku, co umożliwia łatwy dostęp do tych dóbr praktycznie nieograniczonej grupie konsumentów, co z kolei łączy się wprost z powszechną konsumpcją takich dóbr czy usług. (...).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opinia UZP pt. „Nabywanie usług w trybie zapytania o cenę” z 16 września 2010 r.

PRZYKŁAD

Przedmiotem zamówienia mogą być np. dostawy papieru biurowego, materiałów biurowych, żywności, a w odniesieniu do usług – np. usługi druku czy usługi sprzątania.

Kolejnym ograniczeniem ustawowym jest ograniczenie czasowe możliwości ustanowienia dynamicznego systemu zakupów. Dynamiczny system zakupów jest ustanawiany na pewien czas i co do zasady na okres nie dłuższy niż 4 lata. Zasada ta znajduje wyjątek w art. 102 ust. 2 upzp. Polega on na zezwoleniu na ustanowienie dłuższego okresu działania dynamicznego systemu zakupów w sytuacji, gdy – przez wzgląd na przedmiot zamówienia i szczególny interes zamawiającego – zachodzi taka konieczność lub potrzeba. Użycie łącznika „i” wskazuje na konieczność wystąpienia przesłanek łącznie (i tym samym: na szczególny charakter tego wyjątku).


REKLAMA

Jeśli zamawiający ustanawia dynamiczny system zakupów na okres dłuższy niż 4 lata, w terminie 3 dni zawiadamia o tym Prezesa UZP – podając wartość dynamicznego systemu zakupów i przedmiot zamówień objętych tym systemem oraz uzasadnienie faktyczne i prawne. Przepisy upzp przewidują ponadto ułatwienia dla zamawiających sektorowych, którzy na mocy art. 133 ust. 3 upzp są zwolnieni z zakazu czasowego ograniczenia działania dynamicznego systemu zakupów.

Zamawiający, decydując się na ustanowienie dynamicznego systemu zakupów, musi przestrzegać procedury i zasad z nim związanych. Przede wszystkim, systemu tego nie dotyczy ograniczenie kwotowe. Ustawodawca dopuścił możliwość stosowania systemu przy wartościach zamówień niezależnie od progów kwotowych ustanowionych na podstawie art. 11 ust. 8 upzp (oczywiście należy pamiętać, że regulacje dotyczące progów krajowych i unijnych różnią się od siebie – np. miejscem publikacji ogłoszeń).

Sama procedura ustanowienia dynamicznego systemu zakupów rozpoczyna się z momentem zamieszczenia ogłoszenia. Ogłoszenia zamieszcza się w Biuletynie Zamówień Publicznych drogą elektroniczną, za pomocą formularzy umieszczonych na stronach portalu internetowego UZP, a Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich przekazuje się je drogą elektroniczną – zgodnie z formą i procedurami wskazanymi na stronie internetowej określonej w dyrektywie.

W ogłoszeniu wskazuje się, co do zasady, informacje analogiczne jak w przypadku ogłoszenia o zamówieniu w trybie przetargu nieograniczonego. Nie podaje się jednak informacji dotyczących wysokości wadium oraz terminu związania ofertą. Nie ma tu możliwości dopuszczenia składania ofert wariantowych czy częściowych. Wynika to z regulacji zawartej w art. 105 ust. 1 upzp, zgodnie z którą nie stosuje się przepisów art. 45 i 46 upzp (wadium), art. 82 ust. 1 (tylko jedna oferta) i 2 upzp (forma pisemna oferty) oraz art. 83–86 upzp (m.in. termin związania ofertą).

Więcej na ten temat w Rachunkowości budżetowej

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA

OSZAR »