Kodeks postępowania administracyjnego 2017 – nowe zasady

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Kodeks postępowania administracyjnego/ Fot. Fotolia
Od 1 czerwca 2017 r. mają obowiązywać znowelizowane przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. W procedurze pojawi się kilka nowych zasad. Jakich?

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw jest obecnie na etapie konsultacji publicznych.

Przedmiotowe zmiany mają przeciwdziałać przewlekłości oraz formalizmowi procedur administracyjnych. Powinni je odczuć głównie przedsiębiorcy.

W toku konsultacji ogólny kierunek zmian pozytywnie oceniły m.in. Konfederacja Lewiatan oraz Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 czerwca 2017 r.

Kodeks postępowania administracyjnego w nowym kształcie przewiduje m.in. wprowadzenie administracyjnego postępowania uproszczonego, umowy administracyjnej. Określa również zasady nakładania kar administracyjnych.

Zgodnie z projektem, pojawią się nowe zasady postępowania administracyjnego.

  • Zasada przyjaznej interpretacji przepisów (in dubio pro libertata)

W przypadku różnych wyników wykładni przepisów prawa organ administracji publicznej prowadzący postępowanie przyjmuje wykładnię korzystną dla strony.

W myśl tej zasady zatem w razie niedających się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa organ powinien zastosować wykładnię przepisów korzystną dla strony.


  • Zasady: bezstronności, równego traktowania i proporcjonalności

Organy administracji publicznej prowadzą postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej, kierując się zasadami bezstronności i równego traktowania.

Organy administracji publicznej przy rozstrzyganiu sprawy biorą pod uwagę zgodne z prawem i możliwe do spełnienia oczekiwania strony wynikające z utrwalonej praktyki w zakresie rozstrzygnięć wydawanych w analogicznym stanie faktycznym i prawnym.

W toku postępowania organy administracji publicznej podejmują tylko takie działania powodujące uciążliwość dla stron, które są konieczne i proporcjonalne do zamierzonego celu postępowania.

W praktyce zasada bezstronności wskazuje, iż organ administracji nie powinien kierować się interesami pozaprawnymi, które mogą naruszać interesy stron.

Zasada równego traktowania oznacza obowiązek traktowania wszystkich stron, znajdujących się w takiej samej sytuacji w porównywany sposób.

Zasada proporcjonalności w praktyce ma oznaczać, iż ingerencja w interesy stron powinna mieć miejsce tylko w takim zakresie, w jakim jest to konieczne dla osiągnięcia danego celu, w tym zgodnego z prawem załatwienia sprawy.

  • Zasada współdziałania administracji publicznej dla dobra postępowania

W toku postępowania organy administracji publicznej współdziałają ze sobą w zakresie niezbędnym do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego i prawnego sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli oraz sprawność postępowania, w formach adekwatnych do charakteru, okoliczności i stopnia złożoności sprawy.

W myśl tej zasady organy administracji publicznej powinny dążyć do współpracy w tych sprawach, dla których konieczne jest współdziałanie kilku organów. Należy tu pamiętać o interesie społecznym, słusznym interesie stron oraz sprawności postępowania.

W nowym kodeksie rozszerzeniu ma ulec zakres zasada ugodowego załatwiania spraw: jeżeli jest to zgodne z przepisami prawa, organy powinny dążyć do polubownego działania na każdym etapie postępowania.

Ustawa po zmianach wprost odnosi się do zasady rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść strony:

Jeżeli w sprawie rozstrzyganej przez organ administracji publicznej, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, pozostają niedające się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, organ rozstrzyga te wątpliwości na korzyść strony.

Przedmiotowa zasada nie będzie stosowana w przypadku, gdy:

- w postępowaniu występują strony o spornych interesach;

- przepisy odrębne wymagają od strony wykazania określonych faktów.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw – etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Polecamy serwis: Prawo administracyjne

Sektor publiczny
Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje
09 maja 2025

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki
09 maja 2025

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych
07 maja 2025

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia
07 maja 2025

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+
29 kwi 2025

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.
29 kwi 2025

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych
29 kwi 2025

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart
24 kwi 2025

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia
24 kwi 2025

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]
24 kwi 2025

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »