REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla uczelni na 2017 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dotacje dla uczelni na 2017 r. /fot. Fotolia
Dotacje dla uczelni na 2017 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowuje nowy algorytm, na podstawie którego uczelnie otrzymają dotację z budżetu państwa. Rozporządzenie ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

REKLAMA

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowano prace nad nowym rozporządzeniem. Wprowadza ono nowy sposób podziału między uczelnie dotacji podstawowej z budżetu państwa. W pierwszej połowie listopada skończyły się konsultacje społeczne w sprawie projektu rozporządzenia, a resort nauki wniósł już po konsultacjach poprawki do projektu. Jarosław Gowin zapowiedział, że rozporządzenie podpisze w najbliższych dniach - być może jeszcze w tym tygodniu.

REKLAMA

Nowy algorytm ma premiować m.in. utrzymanie na uczelni odpowiedniej relacji między liczbą studentów a liczbą kadry dydaktycznej. Poza tym dotacja powiązana byłaby też z kategorią naukową jednostki, liczbą realizowanych tam projektów badawczych. W nowym algorytmie ma być także zmniejszony efekt "dziedziczenia" dotacji przez uczelnię z roku na rok. Zmiany te następować będą dwuetapowo. W obecnym algorytmie ta stała przeniesienia wynosiła 65 proc., w roku 2017 wyniesie 57 proc., a od 2018 r. ma spaść do 50 proc.

"Jestem przekonany, że algorytm bardzo szybko spowoduje przestawienie się wszystkich uczelni publicznych w Polsce na azymut jakości, a nie ilości" - powiedział Gowin. Jak przyznał, w obowiązującym dotąd algorytmie finansowania nagradzano bardziej te uczelnie, które przyjmowały więcej studentów. Jego zdaniem nowe rozwiązania pomogą przezwyciężyć "największą plagę polskich uczelni - tą plagą jest masowość".

"Nagradzać będziemy uczelnie już nie za liczbę studentów, tylko za odpowiednią proporcję między liczbą studentów a liczbą pracowników naukowych" - powiedział Gowin.

Zobacz serwis: Oświata

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Początkowo resort planował, że na jednego wykładowcę powinno przypadać 11-13 studentów i doktorantów. Po konsultacjach zdecydowano, że wskaźnik ten będzie wynosił 13. "Niestety, (...) są uczelnie publiczne w Polsce, gdzie ta proporcja wynosi jeden do trzydziestu. To pokazuje, do jak drastycznego umasowienia procesu kształcenia doszło na części polskich uczelni" - mówił minister.

Gowin uspokajał, że w nowych przepisach wprowadzono "tunel bezpieczeństwa" - uczelnia nie może w ciągu roku stracić (ani też zyskać) więcej niż 5 proc. dotacji. Ma to zapewnić szkołom wyższym większą stabilność finansowania.

Ministerstwo dokonało symulacji dla danych z 2015 r., jakie będą konsekwencje wprowadzenia nowego algorytmu dla uczelni. "Połowa zyskuje, połowa - traci" - podsumował Gowin. Podkreślił, że z symulacji zastosowania nowego algorytmu nie wynika wcale, że w nowej jego odsłonie zyskują tylko uczelnie duże. Wręcz przeciwnie - część z nich traci, a część zyskuje - zauważył szef resortu nauki i dodał, że podobna sytuacja dotyczy średnich i małych uczelni. Jak przyznał, na nowym algorytmie stracić może spora część uczelni o profilu ekonomicznym, które "kształciły w sposób najbardziej masowy, nie oglądając się na jakość kształcenia".

Jarosław Gowin poinformował, że jego ministerstwo przygotowuje program, z którego będą mogły skorzystać te uczelnie, dla których nowy algorytm nie jest korzystny. "Aby zniwelować negatywne skutki dla tego typu uczelni, planujemy uruchomienie konkursu ze środków programu POWER - konkursu na działania dostosowawcze, projakościowe" - powiedział. Dodał, że uczelnie dostaną pieniądze, jeżeli przedstawią przemyślany program naprawczy.

Zobacz serwis: Reforma szkolnictwa od 2017 r.

Na spotkaniu w ministerstwie obecni byli rektorzy. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marcin Pałys zaznaczył, że cieszy się z nowego algorytmu. Jak skomentował, wcześniejszy algorytm w większym stopniu premiował masowość kształcenia. "W wielu dyskusjach na uczelniach wyrażano wątpliwości, czy zwiększać jakość na uczelniach, jeżeli to w sumie powoduje zmniejszenie się przychodów uczelni. Teraz ten problem został rozstrzygnięty - nie budzi już wątpliwości, że opłaca się inwestować w jakość, a nie w sztuczny sposób starać się przyjąć jak najwięcej osób na studia czy studia doktoranckie" - powiedział Pałys.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, prof. Donat Mierzejewski zaznaczył, że nowy algorytm jest prosty i przejrzysty. Rektor Politechniki Łódzkiej Sławomir Wiak zaś pytany, czy zmniejszy liczbę przyjmowanych na studia osób stwierdził: "Oczekuję, że będę przyjmował lepszych studentów".

Źródło: PAP

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

Rola społeczności lokalnych w ochronie dziedzictwa kulturowego

Obowiązek ochrony zabytków nie dotyczy wyłącznie organów administracji czy właścicieli zabytkowych obiektów. Przepisy prawa nakładają ten obowiązek na każdego, kto z dziedzictwem kultury ma kontakt. To fundamentalna zasada, której konsekwencje praktyczne często są niedoceniane.

Dlaczego badania przesiewowe są takie ważne?

W tym roku Komisja Europejska, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Instytut Onkologii wspólnie promują badania przesiewowe w kierunku raka. Kampania #GetScreenedEU ma zwiększyć świadomość, zwłaszcza wśród kobiet, i zachęcić do profilaktyki. Z danych WHO wynika, że wskaźnik przeżycia w przypadku wczesnego rozpoznania raka piersi przekracza 90 proc.

Nowe dotacje na modernizację energetyczną dla instytucji publicznych ze Śląska od czerwca 2025 r.

W województwie śląskim planowany jest nabór na dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Jak można wyczytać z harmonogramu już od 30 czerwca 2025 r. samorządy, szkoły, przychodnie, domy kultury i inne jednostki realizujące cele publiczne będą mogły ubiegać się o wsparcie sięgające nawet 85% kosztów kwalifikowanych. To realna szansa na zmniejszenie zużycia energii, obniżenie rachunków i podniesienie standardu obiektów.

REKLAMA

Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

OSZAR »