REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozsądnie spakować walizkę na wakacje?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
bagaż walizka pakowanie wakacje urlop
bagaż walizka pakowanie wakacje urlop
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy na półmetku wakacji. Część z nas jest już po urlopie. Niektórzy jeszcze przed. Wskazówek dotyczących pakowania się nigdy za wiele. Jak to skutecznie zrobić, o czym pamiętać- analizuje Michał Głowa z biura podróży Click&GO.

Dobra lista to podstawa

Podstawą pakowania się, niezależnie od długości pobytu czy rodzaju odbywanej podróży, jest stworzenie listy rzeczy do zabrania. Taka lista powinna być sporządzona nawet kilka dni przed wyjazdem, by zyskać dodatkowy czas na przypomnienie sobie o tym, co jeszcze warto zabrać. Dzięki liście nie zapomnisz żadnej istotnej rzeczy. Wybierając się na wakacje last minute można też ustalić priorytety zabieranych przedmiotów – w ten sposób, gdy w walizce zabraknie miejsca, będzie można zrezygnować w pierwszej kolejności z tych najmniej istotnych.

REKLAMA

Odpowiednia technika pakowania

REKLAMA

Raczej potrafimy spakować rzeczy tak, aby po wyciągnięciu ich z walizki, były gotowe do założenia. Ale nie wszyscy wiedzą, jakie są techniki pakowania, pozwalające zaoszczędzić miejsce. Najlepszą z nich jest zwijanie ubrań w rulon – nie tylko zaoszczędzisz dzięki temu miejsce, ale i nie pognieciesz ubrań. Istotne jest też wykorzystanie wolnych przestrzeni, które można wypełnić np. bielizną czy drobnymi przedmiotami. Warto przy tym pamiętać, by skarpety i bieliznę chować też do bocznych kieszeni – nie zajmą wtedy miejsca w głównej przegrodzie.

Na samo dno walizki warto pakować rzeczy większe i cięższe, potem te mniejsze. Inną, często stosowaną metodą jest pakowanie większych, ale lekkich ubrań, takich jak kurtki na sam wierzch – układając ich rękawy na boki. Wtedy zajmą minimalną ilość miejsca w walizce. Warto oczywiście pakować w kolejności od najważniejszych do najmniej istotnych rzeczy – wtedy łatwiej będzie zrezygnować z tego, co najmniej potrzebne. Świetnym sposobem na pakowanie małych przedmiotów czy bielizny, są… buty! Można się zdziwić, jak wiele można w nich zmieścić i, co za tym idzie, jak dużo miejsca zaoszczędzisz. 

Należy dostosować rodzaj ubrań do miejsca, w które się wybieramy – zrezygnujmy więc z grubych swetrów, gdy lecimy do ciepłych krajów. To oczywiste i większość z nas zdaje sobie z tego sprawę, jednak wiedza o rodzajach materiałów, z których wykonane są ubrania, jest już mniejsza. Warto wiedzieć, że np. ubrania syntetyczne będą zajmowały mniej miejsca niż te bawełniane. Warto też pakować uniwersalne ubrania, które będą idealne zarówno na specjalne okazje, jak i na co dzień – np. lekkie koszule, sukienki.

Rzeczy na wszelki wypadek - czy są konieczne? 

Podstawą pakowania jest sprawdzenie, jakie rzeczy dostępne będą w hotelu, w którym rezerwujemy nocleg. Bardzo często do dyspozycji gości są np. darmowe ręczniki, a nawet żelazko czy suszarka. Można też liczyć np. na podstawowe kosmetyki, a kiedy ich nie ma, warto zabrać tylko te najistotniejsze – i to w bardzo małych opakowaniach (maksymalnie 100 ml). Pamiętajmy, by oszczędzać miejsce tak, jak to tylko możliwe. Zamiast grubej książki warto zabrać czytnik e-booków albo smartfona, na którym też przecież można czytać. Nie zabierajmy też rzeczy na wszelki wypadek – nawet jeżeli ten „wypadek” będzie mieć miejsce. Przecież zawsze w takim momencie możemy kupić potrzebą rzecz w czasie wakacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Metoda na cebulę: załóż na siebie odpowiednie ubrania

REKLAMA

Pamiętajmy, że nie musimy pakować cięższych i grubszych rzeczy do walizki, bo można… założyć je na siebie. Dzięki temu zaoszczędzimy dużo miejsca. Oczywiście należy pamiętać o zapewnieniu sobie komfortu – czasami oczekiwanie na lot i sama podróż trwają wiele godzin, więc nie zakładajmy na siebie zbyt wielu ubrań, bo może się to okazać bardzo niekomfortowe. 

Podręczny bagaż to czasami znakomite, sprawdzone i tańsze rozwiązania. Po prostu oszczędzamy, ale stajemy się także dzięki temu bardziej mobilni. Warto jednak pamiętać o zasadach i technikach, które ułatwiają korzystanie z tego rozwiązania.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

REKLAMA

OSZAR »