Nie tylko marszałek będzie tworzył szpitale

Dominika Sikora
rozwiń więcej
ZMIANA PRAWA - W tym tygodniu podkomisje sejmowe rozpoczną prace nad ustawami reformującymi system ochrony zdrowia. Posłowie wciąż czekają na zapowiedziane przez rząd poprawki.

W parlamencie na uchwalenie czeka sześć poselskich projektów ustaw zmieniających funkcjonowanie systemu lecznictwa. Wciąż nie wiadomo ostatecznie, jakie propozycje zmian do projektów zgłosi rząd. To natomiast zdaniem posłów może opóźnić prace nad projektami.

- Poprawki rządowe są w trakcie uzgodnień międzyresortowych. Aby posłowie mogli nad nimi pracować, muszą być przyjęte przez Radę Ministrów. Wciąż nie wiadomo, kiedy może to nastąpić - mówi Damian Raczkowski, członek sejmowej Komisji Zdrowia.

Jeżeli chodzi o projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, która ma umożliwić przekształcanie publicznych szpitali bez ich wcześniejszej likwidacji w spółki prawa handlowego, przesądzone wydaje się wycofanie rządu z propozycji ograniczenia możliwości tworzenia szpitali tylko do samorządów wojewódzkich (urzędy marszałkowskie).

- W dalszym ciągu szpitale będą mogły tworzyć i nadzorować samorządy niższego szczebla, czyli powiatowe lub gminne - mówi Jarosław Katulski, przewodniczący Podkomisji ds. projektu ustawy o ZOZ.

Aby zachęcić szpitale do zmiany formy prawnej, resort zdrowia musi przygotować projekt ustawy, która pomoże im zlikwidować tzw. stary dług, czyli dług, który powstał przed 2004 rokiem. Ze wstępnych zapowiedzi resortu wynika, że zadłużone szpitale zyskać mają możliwość zamiany swoich zobowiązań na 20-letnie obligacje z gwarancjami Skarbu Państwa.

- Te propozycje wymagają jednak akceptacji resortu finansów. Jeżeli nie zostaną przyjęte, szpitale nie będą przekształcać się w spółki, bo w dalszym ciągu będą obciążone długami - uważa Jarosław Katulski.

Kolejny projekt ustawy o szczególnych uprawnieniach pracowników ochrony zdrowia również wymaga zmian. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje m.in. zmianę przepisów dotyczących dodatków naukowych. Obecnie projekt ustawy narzuca dyrektorom placówek ochrony zdrowia obowiązek przyznawania takich dodatków pracownikom medycznym. Zdaniem resortu pracy decyzja w tej sprawie powinna należeć do dyrektora placówki. Uściślenia wymaga również kwestia udzielania lekarzom należnego odpoczynku w sytuacji, gdy musieli pracować powyżej 24 godzin. Resort pracy proponuje, aby pracownicy mieli gwarancje, że będzie on rozliczany w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym pracowali w wyższym wymiarze czasu.

Prace w podkomisjach nad projektami ustaw reformującymi system ochrony zdrowia mają zakończyć się do końca czerwca.

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl

Sektor publiczny
Drones360 Nowe technologie na rzecz zielonej i cyfrowej przyszłości edukacji zawodowej w Europie
28 maja 2025

Innowacyjny projekt Drones360, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Erasmus+ (VET) to przedsięwzięcie mające na celu wprowadzenie fundamentalnej zmiany w sposobie przygotowywania młodych ludzi i dorosłych do pracy w kluczowych sektorach przyszłości: zielonej gospodarce i cyfrowych technologiach. Działania w projekcie skupiają się na rozwoju nowoczesnych narzędzi edukacyjnych wykorzystujących drony, wirtualną rzeczywistość (VR) i rozszerzoną rzeczywistość (AR). Inicjatywa łączy ośrodki naukowe, instytucje edukacyjne i firmy z sześciu krajów Unii Europejskiej.

Raport o stanie gminy na ostatniej prostej
28 maja 2025

To już ostatni moment na przygotowanie i przedłożenie radzie raportu o stanie gminy. Termin mija 31 maja. Jego dochowanie jest konieczne dla uzyskania przez wójta wotum zaufania. Warto prześledzić, co musi zawierać taki dokument, oraz jaka jest procedura jego opracowania i przyjęcia.

Ile Polacy planują wydać na wakacje i jak będą odpoczywać w tym roku?
28 maja 2025

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Jaki budżet na wyjazd przewidują Polacy? Co planują robić podczas urlopu?

Bilety kolejowe za złotówkę z okazji Dnia Dziecka
27 maja 2025

W niedzielę 1 czerwca jest Dzień Dziecka, z tej okazji Koleje Śląskie wprowadzają jednodniową promocję. Bilety dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 16 lat będą kosztować 1 zł na pociągi regionalnego przewoźnika kursujące w granicach woj. śląskiego.

Narodowy Portal Onkologiczny - baza wiedzy dla pacjentów
27 maja 2025

Jest już dostępny Narodowy Portal Onkologiczny. To portal dla pacjentów, którzy szukają sprawdzonych informacji na temat choroby onkologicznej, możliwościach jej leczenia i o profilaktyce.

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”
23 maja 2025

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

Rola społeczności lokalnych w ochronie dziedzictwa kulturowego
23 maja 2025

Obowiązek ochrony zabytków nie dotyczy wyłącznie organów administracji czy właścicieli zabytkowych obiektów. Przepisy prawa nakładają ten obowiązek na każdego, kto z dziedzictwem kultury ma kontakt. To fundamentalna zasada, której konsekwencje praktyczne często są niedoceniane.

Dlaczego badania przesiewowe są takie ważne?
20 maja 2025

W tym roku Komisja Europejska, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Instytut Onkologii wspólnie promują badania przesiewowe w kierunku raka. Kampania #GetScreenedEU ma zwiększyć świadomość, zwłaszcza wśród kobiet, i zachęcić do profilaktyki. Z danych WHO wynika, że wskaźnik przeżycia w przypadku wczesnego rozpoznania raka piersi przekracza 90 proc.

Nowe dotacje na modernizację energetyczną dla instytucji publicznych ze Śląska od czerwca 2025 r.
19 maja 2025

W województwie śląskim planowany jest nabór na dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Jak można wyczytać z harmonogramu już od 30 czerwca 2025 r. samorządy, szkoły, przychodnie, domy kultury i inne jednostki realizujące cele publiczne będą mogły ubiegać się o wsparcie sięgające nawet 85% kosztów kwalifikowanych. To realna szansa na zmniejszenie zużycia energii, obniżenie rachunków i podniesienie standardu obiektów.

Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.
16 maja 2025

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »