Bezpłatne badanie na płodność mężczyzn. Kto się kwalifikuje?

płodność dziecko starania ciąża lekarz / Shutterstock

Problem z płodnością dotyka coraz więcej par. Może on być zdiagnozowany po stronie mężczyzny, kobiety lub obojga. W przypadku mężczyzn kluczowe znaczenie ma badanie nasienia, czyli seminogram. Jest ono dostępne bezpłatnie na NFZ. Kto się kwalifikuje do skorzystania? Jak się do niego przygotować?

rozwiń >

Ile osób zmaga się z niepłodnością?

Kiedy mówimy o niepłodności? Niepłodność jest chorobą określaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako brak możliwości zajścia w ciążę po 12 miesiącach regularnego współżycia (2-4 razy w tygodniu) bez stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji.

Jak duży jest odsetek osób niepłodnych? Według raportu WHO z 2023 r. Szacunki dotyczące częstości występowania niepłodności 1990 -2021 około 17,5 proc. dorosłej populacji, czyli mniej więcej 1 na 6 osób, zmaga się z niepłodnością. W Polsce szacuje się, że ten problem dotyka między 1 a 1,5 mln par, co stanowi aż 20 proc. społeczeństwa w wieku rozrodczym.

Co wpływa na męską płodność

W przypadku kobiet kluczową kwestią w płodności jest wiek, u mężczyzn najważniejsza jest jakość nasienia. Jest wiele rzeczy, które mają na nią negatywny wpływ. To miedzy innymi:

  • stres
  • nadwaga
  • niewłaściwa dieta
  • używki
  • brak ruchu
  • choroby cywilizacyjne
  • choroby układu moczowo-płciowego.

Stresująca siedząca praca, brak ruchu w czasie wolnym, kredyt, smog to wszystko może mieć wpływ na jakość nasienia. Niektóre czynniki są niezależne od pacjenta, ale na inne - takie jak lepsza dieta czy większą ilość ruchu już ma wpływ. Warto mieć tego świadomość. 

Badanie nasienia na NFZ

Badanie nasienia, czyli seminogram to podstawowe i nieinwazyjne badanie wykonywane w diagnostyce męskiej niepłodności. W jego trakcie bada się następujące parametry nasienia: 

  • objętość
  • lepkość ejakulatu
  • czas upłynnienia
  • pH
  • wygląd nasienia
  • ogólna liczba plemników w nasieniu
  • liczba plemników w 1 ml ejakulatu
  • odsetek żywych i poruszających się plemników
  • a także ewentualna aglutynacja (zgrupowanie) plemników i stopień jej zaawansowania.

Od 1 stycznia 2024 r. finansowanie tego badania przez NFZ zostało zwiększone, tak aby było bardziej dostępne.

Bezpłatne badanie nasienia - dla kogo?

Kto kwalifikuje się do skorzystania z bezpłatnego badania nasienia? Czy każdy może je wykonać? Pierwsze próby niepowodzenia zajścia w ciążę nie są od razu sygnałem, że pacjent boryka się z niepłodnością. 

Seminogram wykonuje się u pełnoletnich mężczyzn:

  • którzy przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma poniżej 35 lat lub
  • którzy przez co najmniej 6 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma powyżej 35 lat, lub
  • z rozpoznaniem według klasyfikacji ICD-10: N46 Niepłodność męska
  • których partnerka została zakwalifikowana do inseminacji domacicznej.

Lekarz Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ zwraca uwagę, że diagnostyka niepłodności męskiej powinna rozpocząć się równolegle z diagnostyką kobiety. Dzięki badaniu można ocenić płodność i szanse na naturalne poczęcie dziecka. 

Badanie nasienia - kto je zleca?

Seminogram zleca lekarz w ramach konsultacji specjalistycznej w następujących poradniach:

  • położniczo-ginekologicznej
  • urologicznej
  • endokrynologicznej
  • andrologicznej
  • leczenia niepłodności
  • planowania rodziny i rozrodczości

Następnie lekarz ocenia wynik badania i planuje dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne.

Badanie nasienia - jak się przygotować?

Seminogram wymaga przygotowania na 3-5 dni przed. Wówczas należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, nie pić alkoholu, ograniczyć palenie papierosów i unikać nadmiernego wysiłku. Jeśli pacjent przyjmował w okresie ostatnich 3 miesięcy leki lub przebył jakieś choroby powinien poinformować o tym lekarza, gdyż mogą one zafałszować wynik. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”
23 maja 2025

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

Rola społeczności lokalnych w ochronie dziedzictwa kulturowego
23 maja 2025

Obowiązek ochrony zabytków nie dotyczy wyłącznie organów administracji czy właścicieli zabytkowych obiektów. Przepisy prawa nakładają ten obowiązek na każdego, kto z dziedzictwem kultury ma kontakt. To fundamentalna zasada, której konsekwencje praktyczne często są niedoceniane.

Dlaczego badania przesiewowe są takie ważne?
20 maja 2025

W tym roku Komisja Europejska, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Instytut Onkologii wspólnie promują badania przesiewowe w kierunku raka. Kampania #GetScreenedEU ma zwiększyć świadomość, zwłaszcza wśród kobiet, i zachęcić do profilaktyki. Z danych WHO wynika, że wskaźnik przeżycia w przypadku wczesnego rozpoznania raka piersi przekracza 90 proc.

Nowe dotacje na modernizację energetyczną dla instytucji publicznych ze Śląska od czerwca 2025 r.
19 maja 2025

W województwie śląskim planowany jest nabór na dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Jak można wyczytać z harmonogramu już od 30 czerwca 2025 r. samorządy, szkoły, przychodnie, domy kultury i inne jednostki realizujące cele publiczne będą mogły ubiegać się o wsparcie sięgające nawet 85% kosztów kwalifikowanych. To realna szansa na zmniejszenie zużycia energii, obniżenie rachunków i podniesienie standardu obiektów.

Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.
16 maja 2025

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.
14 maja 2025

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych
13 maja 2025

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina
12 maja 2025

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres
12 maja 2025

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje
09 maja 2025

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »