Druga dawka szczepionki na COVID-19 - jak zmienić miejsce?

Marta Zdanowska
rozwiń więcej
Druga dawka szczepionki na COVID-19 - jak zmienić miejsce?
Druga dawka w innym miejscu. Od 1 lipca 2021 roku szczepionkę na koronawirusa będzie można przyjąć w dowolnym punkcie szczepień, niezależnie od tego, gdzie podano pierwszą dawkę.

Druga dawka - zmiana miejsca

Pod koniec maja Pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że od wakacji możliwa będzie zmiana miejsca podania drugiej dawki szczepionki na COVID-19. Dotychczas nie było możliwości przyjęcia jej i innym punkcie niż ten, w którym otrzymało się pierwszą dawkę. Od 1 lipca miało się to zmienić tak, aby Polacy wyjeżdżając na urlop mogli zaszczepić się w dowolnym punkcie szczepień. 

Już 27 czerwca o odblokowaniu takiej możliwości poinformował na twitterze dr Paweł Grzesiowski. 

Wiele osób komentowało jednak, że nie widzi takiej możliwości w systemie zapisów na szczepienie.

Druga dawka w innym punkcie szczepień

Pojawiło się więc pytanie, czy taka opcja pojawi się w systemie dopiero od 1 lipca czy też miejsce przyjęcia drugiej dawki szczepionki będzie można zmienić w jakiś inny sposób.

Zapytany o możliwość przyjęcia szczepionki w dowolnym punkcie minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że: "Jeżeli ktoś z państwa w trakcie wakacji uda się nad morze lub w inne miejsce, to będzie mógł zorientować się, czy tam w okolicy jest punkt szczepień - o ile przypada mu drugie szczepienie albo pierwsze szczepienie, bo do tego też zachęcamy".

Oznacza to, że także pierwszą dawkę będzie można przyjąć w innym puncie niż wybrany w systemie. Jak to jednak zrobić?

Minister Adam Niedzielski zaznaczył, że w takiej sytuacja dana osoba będzie musiała "zadzwonić, odwiedzić punkt i się umówić". "Jeżeli punkt dysponuje wolnymi szczepionkami w danymi dniu, to może to być zrealizowane od ręki. Nie będzie żadnych zapisów, żadnej biurokracji". 

Druga dawka - zmiana w systemie

Aktualizacja: 1 lipca odblokowano możliwość zmiany miejsca w systemie. 

Zmiany miejsca szczepienia można dokonać od 1 lipca:

  • za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 989 – konsultant poprosi o numer PESEL oraz miasto lub adres nowego punktu szczepień,
  • logując się na Internetowym Koncie Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl – tam w zakładce szczepienia przeciw COVID-19 należy kliknąć „Zmiana wizyty” i wybrać dowolny punkt szczepień.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski potwierdził jednak, że można po prostu udać się do wybranego punktu szczepień bez uprzedniej rejestracji i jeśli będzie on dysponował dawkami, pacjent może być zaszczepiony bez wcześniejszego zapisu.

Źródło: Infor.pl/PAP

Sektor publiczny
Nowe dotacje na modernizację energetyczną dla instytucji publicznych ze Śląska od czerwca 2025 r.
19 maja 2025

W województwie śląskim planowany jest nabór na dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Jak można wyczytać z harmonogramu już od 30 czerwca 2025 r. samorządy, szkoły, przychodnie, domy kultury i inne jednostki realizujące cele publiczne będą mogły ubiegać się o wsparcie sięgające nawet 85% kosztów kwalifikowanych. To realna szansa na zmniejszenie zużycia energii, obniżenie rachunków i podniesienie standardu obiektów.

Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.
16 maja 2025

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.
14 maja 2025

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych
13 maja 2025

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina
12 maja 2025

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres
12 maja 2025

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje
09 maja 2025

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki
09 maja 2025

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych
07 maja 2025

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia
07 maja 2025

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »