REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jaka jest gospodarcza przyszłość Polski?
Jaka jest gospodarcza przyszłość Polski?
Piotr Nowak
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

 

REKLAMA

 

W Polsce ponad 2,6 mln osób żyje poniżej progu ubóstwa egzystencjonalnego, a w ostatnich latach zanotowany został duży wzrost tej liczby. Prof. Marcin Piątkowski zapytany o to, co należy zrobić, żeby każdemu żyło się lepiej, na wstępie zaznaczył, że wszystkim żyje się lepiej. Przez te ostatnie 35 lat średnio żeśmy podwyższyli nasz poziom dochodu narodowego na przeciętnego Polaka razy 3,5 – wytłumaczył. Podzielił się swoimi pomysłami dotyczącymi poprawy życia Polaków.

Zmiany w systemie podatkowym, wysokiej jakości usługi publiczne

Cały czas mamy system podatkowy, który moim zdaniem jest niewystarczająco sprawiedliwy, niewystarczająco progresywny – powiedział prof. Piątkowski. Dodał, że obecny system podatkowy nie daje wystarczająco bodźców osobom najbiedniejszym, by chciały się kształcić i pracować. Jako drugi element, wskazał potrzebę wysokiej jakości usług publicznych. Jako przykład podał trend, w którym coraz więcej bogatych rodziców wysyła swoje dzieci do prywatnych szkół. Dodał, że w Warszawie to już jest ponad 5 proc., co pokazuje proces rozwarstwiania społecznego. Trzeba ten proces zahamować, zastopować jak najszybciej - zaznaczył. Wytłumaczył, że chodzi o upewnienie się, że mamy wystarczająco pieniędzy, by szkoły publiczne były tak samo dobre jak prywatne.

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów?

REKLAMA

W ocenie eksperta, mamy poważny dylemat fiskalny. Szczególnie teraz, kiedy od dwóch lat wydajemy dwa razy więcej na armię, jak wydawaliśmy 2 proc. naszego dochodu narodowego w tym roku wydamy prawie 5 proc., Dale w międzyczasie nie tylko nie zwiększyliśmy dochodów budżetu państwa, ale nawet obniżyliśmy z powodu obniżenia składki zdrowotnej (…) – tłumaczył Piątkowski. Wskazał, że mamy nie tylko dziurę VAT, ale także dziurę CIT i PIT. Trzeba się zastanowić, jak możemy dziesiątki miliardów złotych odzyskać, zmniejszając te dziury. Myślę, że są też jest miejsce na zwiększenie dochodów. Bardzo konkretnym przykładem jest akcyza na alkohol - powiedział. Przypomniał, że Polska ma chyba najtańszy alkohol wśród krajów na podobnym poziomie rozwoju. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że jako państwo, mamy wiele wydatków publicznych, takich jak 800 plus, 13. i 14. emerytura, które – w jego ocenie – są często nieuzasadnione. Wskazał, że na 13 i 14. emeryturę wydajemy ponad 30 miliardów złotych rocznie, czyli tyle, co na naukę. My jako państwo mamy przed sobą dylemat, czy chcemy inwestować w przyszłość, w naukę, w innowacje, żebyśmy byli Koreą Południową, Europy, czy chcemy dofinansowywać emerytów, którzy w swojej masie wcale nie są najbiedniejsi – podsumował.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

REKLAMA

OSZAR »