REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania - Razem dla rozwoju”

Subskrybuj nas na Youtube
Polska, rozwój regionalny/ Fot. Fotolia
Polska, rozwój regionalny/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

To już druga edycja konkursu z cyklu „Samorządowy Lider Zarządzania”, zatytułowanego „Razem dla rozwoju”, którego celem jest zidentyfikowanie i nagrodzenie najciekawszych przykładów praktycznie stosowanych metod i narzędzi współpracy międzysamorządowej oraz współpracy jednostek samorządu z podmiotami z innych sektorów. Laureaci konkursu wezmą udział w wyjeździe studialnym do Norwegii.

Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania - Razem dla rozwoju”

W stronę lepszego partnerstwa

Konkurs jest częścią projektu predefiniowanego, realizowanego przez Związek Miast Polskich ze środków Mechanizmu Finansowego EOG „Budowanie kompetencji do współ-pracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego”. Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych.

REKLAMA

Wspólnoty samorządowe stoją przed wyzwaniami rozwojowymi w obliczu negatywnych tendencji demograficznych, społecznych czy gospodarczych, rosnących ograniczeń  finansowych i dostępności funduszy UE w latach 2014-2020. Zmierzenie się z nimi będzie związane z koniecznością współpracy pomiędzy JST i z innymi podmiotami publicznymi, społecznymi i gospodarczymi, które działają na danym terenie. Jest to podyktowane względami ekonomicznymi i społecznymi, takimi jak niższe koszty i ponadgminny charakter zadań. Wiąże się ponadto z wielkim wysiłkiem koncepcyjnym i organizacyjnym. Trzeba bowiem pamiętać, że w Polsce tradycja takiej współpracy nie jest zbyt bogata.

Zobacz również: Bariery w wykorzystaniu środków unijnych

REKLAMA

Przykłady, na które czekają organizatorzy konkursu, mają dotyczyć stosowanych metod i narzędzi współpracy międzysamorządowej oraz współpracy jednostek samorządu z  organizacjami pozarządowymi, podmiotami gospodarczymi, jednostkami naukowo-badawczymi, instytucjami administracji publicznej. Współpraca ta może być realizowana w formie stowarzyszeń JST, związków komunalnych, lokalnych grup działania lub wszelkich porozumień o współpracy opartych o umowę cywilno-prawną (umów partnerskich, w tym o współdziałaniu w ramach regionalnych lub subregionalnych ZIT-ów i innych form obszarów funkcjonalnych itp.).

Rozwiązania zebrane w konkursie wzbogacą i pozwolą lepiej zilustrować przygotowywany „Model współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej”. Ma on być w zamyśle jego autorów swoistym drogowskazem i zbiorem praktycznych podpowiedzi, które mają podnosić jakość partnerstw zarówno tych już zawiązanych, jak i tych dopiero tworzonych. Model składa się z 10 standardów opisujących pożądany i docelowy kształt relacji i mechanizmów organizujących współpracę partnerów w kluczowych wymiarach zarządzania. Są to: skład partnerstwa, diagnoza zasobów i konkurencyjności obszaru funkcjonalnego, analiza powiązań funkcjonalnych w zakresie usług publicznych, programy rozwoju, integracja usług publicznych i infrastruktury, stopień integracji między dokumentami strategicznymi i operacyjnymi partnerów samorządowych a wspólnie przygotowanymi dokumentami partnerstwa, monitoring i ewaluacja działań, komunikacja z mieszkańcami i interesariuszami, przestrzeń debaty i dialogu między partnerami oraz komunikacja wewnętrzna i wzajemne zaufanie. Pierwszych siedem standardów dotyczy strategicznego zarządzania rozwojem terytorialnym, zaś pozostałe trzy – operacyjnego zarządzania relacjami w partnerstwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W konkursie poszukiwane są realne przykłady, które pozwoliły na skuteczną realizację różnych aspektów działania partnerstw. Mogą być to rozwiązania odnoszące się do więcej niż jednego standardu, ale też ciekawe i innowacyjne działania w ramach jednego aspektu, a nawet jego części (np. nowatorski sposób prowadzenia konsultacji, nieszablonowy pomysł na biuletyn informacyjny, specyficzne procedury aktywizowania mieszkańców).

Zgłoszone do konkursu przykłady współpracy partnerów zostaną ocenione pod kątem 4 podstawowych kryteriów takich jak:

  • innowacyjność wdrożonego rozwiązania pod względem zastosowanego podejścia, szerokiego widzenia problemu, doboru narzędzi i metod, rozwiązań organizacyjno-zarządczych, wykorzystania nowoczesnych technologii (20% wagi oceny),
  • skuteczność w realizacji celu, jakiemu służy dane narzędzie w ramach konkretnego jednego lub więcej standardu w oparciu o przedłożone uzasadnienie i dokumenty (40% wagi oceny),
  • zgodność z modelem współpracy oraz stopień zaawansowania narzędzia lub podejścia w ramach danego standardu, w tym użyteczność narzędzia w realizacji jednego lub więcej standardu współpracy (20% wagi oceny),
  • replikowalność – łatwość adaptacji przez inne partnerstwa (20% wagi oceny).

Najciekawsze rozwiązania będą nagrodzone i szeroko promowane wśród jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów z innych sektorów, służąc upowszechnianiu wiedzy o dostępnych i sprawdzonych metodach oraz narzędziach współpracy. Pozytywne doświadczenia będą mogły stanowić pomoc dla innych w rozwoju współpracy na swoim terenie.

Termin przesyłania wniosków to 13 listopada 2015 r. Rozdanie nagród nastąpi 15 grudnia br. w Warszawie.

Więcej informacji o konkursie (w tym formularz zgłoszenia) na stronie www.zmp.poznan.pl (http://www.zmp.poznan.pl/aktualnosc-1586-konkurs_samorzadowy_lider_zarzadzania.html), www.zgwrp.org.pl, www.zpp.pl, www.partnerstwa.jst.org.pl, www.wartowiedziec.org

(jp)

Polecamy serwis: Rozwój i promocja

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

REKLAMA

OSZAR »