CKE przedstawiła wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020

CKE przedstawiła wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020 /Fot. Fotolia / Fotolia
W piątek poznaliśmy wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Jak ósmoklasiści poradzili sobie w porównaniu do lat ubiegłych?

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła dziś 31 lipca br. wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu br. W briefingu wzięli udział: Marzena Machałek sekretarz stanu w MEN, Maciej Kopeć podsekretarz stanu w MEN oraz Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

– Dziękujemy wszystkim, że egzamin się odbył. Wyniki są bardzo dobre, mimo, że był przeprowadzany w trudnym czasie i przy obostrzeniach sanitarnych. – powiedziała wiceminister Marzena Machałek podczas briefingu. Podkreśliła, że decyzja o przeprowadzeniu tego egzaminu w sytuacji pandemii nie była łatwą. - Zastanawialiśmy się czy nie zrezygnować. Ale braliśmy pod uwagę to, że egzamin zewnętrzny jest jednym z ważnych elementów rekrutacji. I pozbawienie tego ważnego komponentu rekrutacji mogłoby zrodzić wśród uczniów poczucie niesprawiedliwości. Podjęliśmy tą trudną decyzję i udało się – dodała minister.

Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

Minister Marzena Machałek podziękowała nauczycielom, dyrektorom szkół, uczniom, rodzicom i egzaminatorom za wspólny wysiłek w tym czasie.

– Dziękuję dyrektorom szkół za organizację egzaminów. Dziękuję nauczycielom, bo ten czas nie został stracony, efektywnie mimo specyficznych warunków pracowali z uczniami. Dziękujemy uczniom za ich odpowiedzialność, że się dobrze do tego egzaminu przygotowali. Dziękujemy rodzicom za wsparcie – dodała.

Warto tu wspomnieć o ważnej roli egzaminatorów, którzy jak zawsze nie zawiedli, ale w tych warunkach wymagało to większej pracy. Egzamin się odbył i z satysfakcją mogę powiedzieć, że wyniki jego są bardzo dobre. Ten czas był owocny i dobry dla polskiej edukacji, choć trudny - podkreśliła minister Marzena Machałek.

W swoim wystąpieniu wiceminister Maciej Kopeć również podziękował pracownikom Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, okręgowych komisji egzaminacyjnych. - Ten czas został dobrze wykorzystany. Patrząc na funkcjonowanie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, okręgowych komisji egzaminacyjnych, ich pracę, zaangażowanie w przygotowaniu, najpierw próbnego, później właściwego egzaminu ósmoklasisty jak i maturalnego. - Zostały stworzone warunki do tego, by uczniowie mogli się do egzaminu przygotować. Dziękuję również nauczycielom za umożliwienie uczniom konsultacji przed egzaminem  – podkreślił minister Kopeć.

Minister dodał, że egzamin jest podstawą w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej, która teraz się odbywa - Dziękuję dyrektorom szkół, komisjom, zespołom rekrutacyjnym, za wysiłek, poświęcenie w okresie wakacyjnym. Mimo obostrzeń sanitarnych wszystko przebiega bez zastrzeżeń – podkreślił Maciej Kopeć.

– Egzamin ósmoklasisty jest jednym z kluczowych elementów reformy. Widać po jego wynikach, że pewne założone cele są osiągane. Uczniowie poradzili sobie z egzaminem. Odchodzimy od tzw. testomanii, klucza egzaminacyjnego.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podziękował przede wszystkim egzaminatorom, że się podjęli zadania w tym trudnym czasie. – Dziękuje, że nas nie zostawiliście – powiedział.

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym od 16 do 18 czerwca 2020 r. przystąpiło 343 025 spośród 349 874 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 98 proc.). Pozostali uczniowie przystąpili do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym tj. 7-9 lipca br. albo byli zwolnieni z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o systemie oświaty. Około. 330 700 uczniów rozwiązywało zadania w arkuszach w wersji standardowej, natomiast ok. 12 300 uczniów rozwiązywało zadania w arkuszach w formie dostosowanej. Do egzaminu z każdego przedmiotu w lipcu przystąpiło po ok. 800 uczniów.

Każdy ósmoklasista przystąpił do egzaminu pisemnego z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.

1)      języka polskiego,

2)      matematyki,

3)      języka obcego nowożytnego.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.

Średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów: z egzaminu z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 59 proc., z matematyki – 46 proc., z języka angielskiego – 54 proc., z języka niemieckiego – 46 proc., z języka francuskiego – 72 proc., z języka hiszpańskiego – 66 proc., z języka rosyjskiego – 48 proc., z języka włoskiego – 57 proc. punktów możliwych do zdobycia.

Do egzaminu z języka angielskiego i języka niemieckiego przystąpiła zdecydowana większość ósmoklasistów (ok. 99,5 proc.).

Wyniki najwyższe, tj. od 90 do 100 proc., uzyskało: z języka polskiego – 7 987 uczniów (2,3 proc.), matematyki – 20 289 uczniów (5,9 proc.), języka angielskiego – 56 310 uczniów (17,1proc.), języka niemieckiego – 790 uczniów (6,1 proc.).

Uczniowie, którzy ze wszystkich egzaminów uzyskali od 90 do 100 proc. punktów możliwych do zdobycia: 2 843 osoby.

Przebieg egzaminu monitorowało 1 448 obserwatorów: pracowników kuratoriów oświaty, przedstawicieli organów prowadzących, szkół wyższych, ośrodków doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, pracowników okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Uczniowie rozwiązali zadania w ponad 1 mln (1 028 000) arkuszy.

Rozwiązania zadań otwartych zostały sprawdzone przez 11 301 wykwalifikowanych egzaminatorów, pracujących w 641 zespołach / 299 ośrodkach.

Szczegółowe informacje o wynikach tegorocznego egzaminu ósmoklasisty będą dostępne 30 października br.

Przypominamy harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Do 4 sierpnia 2020 r. (godz. 15:00) – uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty, w sposób określony dla szkoły, do której dany absolwent kandyduje (oryginał albo kopia poświadczona za zgodność z oryginałem albo skan/zdjęcie za pomocą środków komunikacji elektronicznej).

12 sierpnia 2020 r. – ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do każdej szkoły ponadpodstawowej

Od 13 do 18 sierpnia 2020 r. – potwierdzenie woli przyjęcia do danej szkoły przez przedłożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (jeżeli oryginały nie zostały złożone wcześniej).

Sektor publiczny
Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?
09 lip 2025

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju
09 lip 2025

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów
09 lip 2025

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji
08 lip 2025

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"
08 lip 2025

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

Program "70 AED na 70-lecie" – defibrylatory dla OSP z małych gmin. Jak złożyć wniosek?
07 lip 2025

Fundacja Totalizatora Sportowego uruchomiła nowy program wsparcia dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z mniejszych miejscowości. W ramach inicjatywy "70 AED na 70-lecie" do wybranych OSP trafi sprzęt ratujący życie – automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Wnioski można składać do grudnia 2026 r.

Planujesz urlop we Włoszech? W jednym z miejsc przywrócono dress code
07 lip 2025

Planujesz wyjście do mediolańskiego teatru operowego La Scala? Pamiętaj o stosownym ubiorze. Dyrekcja przywróciła, po przerwie, zalecane zasady ubioru i zaapelowała do widzów, by dobierali stroje stosownie do powagi miejsca.

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej. Ekspert: obustronna spirala działań pozornych. Kiedy Niemcy nie powinny odsyłać migranta do Polski?
03 lip 2025

To Niemcy rozpoczęli ten teatr polityczny na granicy z Polską, a teraz szefowie rządów Friedrich Merz i Donald Tusk wchodzą w spiralę działań pozornych - powiedział PAP Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) .

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w JST. Najważniejsze informacje
03 lip 2025

System przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego. Z tego powodu są one objęte szeregiem obowiązków. Co trzeba wiedzieć o obowiązujących przepisach? Oto lista 10 najważniejszych informacji!

Od 1 września 2025 r. podwyżka o 8 i 16 zł za odbiór śmieci w Krakowie
03 lip 2025

Od 1 września w Krakowie wzrośnie opłata za odbiór śmieci posegregowanych: z 27 do 35 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. W przypadku odpadów nieposegregowanych stawka zwiększy się z 54 do 70 zł od mieszkańca.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »