REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia i dodatki dla nauczycieli 2014- zmiany w Karcie Nauczyciela

Subskrybuj nas na Youtube
oświata, Karta Nauczyciela, zmiany, wynagrodzenia nauczycieli
oświata, Karta Nauczyciela, zmiany, wynagrodzenia nauczycieli
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach i dodatkach dla nauczycieli w 2014 r. przewiduje projekt założeń do projektu ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Przygotowany przez MEN projet czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada skrócenie wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciela oraz zmiany w systemie wynagradzania pedagogów.

REKLAMA

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Wynagrodzenia

REKLAMA

Zmiany mają polegać na zastąpieniu średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli oraz na zmianie sposobu rozliczania środków wydatkowanych na wynagrodzenia.

Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego określa art. 30 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela. Kształtują się one następująco:
1) nauczyciela stażysty - 1 00 %,
2) nauczyciela kontraktowego- 111 %,
3) nauczyciela mianowanego- 144 %,
4) nauczyciela dyplomowanego- 184%
-kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Forum

MEN proponuje zastąpienie średnich wynagrodzeń nauczycieli wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przekazanych na wynagrodzenia nauczycieli . Organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego ma przeprowadzać analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości środków ogółem, ustalonej łącznie dla nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego.

REKLAMA

Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela będzie nadal ustalane dla poszczególnych stopni awansu zawodowego. Prowadzenie polityki wynagradzania łącznie dla wszystkich nauczycieli, a nie na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, będzie zaś dotyczyło w szczególności składników wynagrodzenia o charakterze motywacyjnym.

Jednostki samorządu terytorialnego w regulaminie mają określić wysokość stawek dodatków i warunki ich przyznawania; warunki obliczania dodatków za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa, a także wysokości i warunki wypłacania poszczególnych składników wynagrodzenia, jeżeli nie zostały one określone w przepisach.

Jednorazowy dodatek uzupełniający

Ma on przysługiwać tylko nauczycielom, którzy świadczyli pracę w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy. Dodatku nie otrzymają nauczyciele, którym wypłacono wynagrodzenie pomimo nie świadczenia pracy np. z powodu przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia.

Dodatek wiejski

Dodatek wiejski obecnie przysługuje nauczycielom , posiadającym kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionym na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5.000 mieszkańców. Wysokość dodatku to 10% wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten określony jest w art. 54 ust. 5 ustawy – Karta Nauczyciela. Co ma się zmienić? Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, aby dodatek wiejski wynosił 10% kwoty bazowej określonej dla nauczycieli w ustawie budżetowej zgodnie z art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela, obowiązującej w dniu 1 stycznia 2013 r. Ponadto, przesłanką nabycia dodatku ma być świadczenie pracy w miejscu znajdującym się na terenie wsi lub miasta liczącego do 5.000 mieszkańców.

Środki na dodatek wiejski mają być wliczane do wysokości środków na wynagrodzenia nauczycieli, które jednostka samorządu terytorialnego będzie zobowiązana wydatkować w roku budżetowym.

Zobacz również: Czas pracy nauczyciela

Likwidacja uprawnień socjalnych

Likwidacji ma ulec dodatek mieszkaniowy, zasiłek na zagospodarowanie, prawo do lokalu mieszkalnego, prawo do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego oraz prawo do zajmowania mieszkań w budynkach szkolnych i użytkowanych przez szkoły.

Nauczyciele (w tym także emeryci i renciści, a także pobierający świadczenie kompensacyjne) korzystający przed wejściem w życie zmienionych przepisów z prawa do lokalu mieszkalnego na terenie gminy lub z prawa do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego zachowają te prawa do końca okresu, na jaki zostały im one przyznane.

W przypadku nauczycieli spełniających do dnia wejścia w życie proponowanych zmian warunków do otrzymania jednorazowego zasiłku na zagospodarowanie sytuacja jest podobna. Zachowają oni prawo do zasiłku.

MEN przekonuje, iż w efekcie tych samorządy będą mogły przesunąć środki finansowe na inne potrzeby np. na poprawę warunków pracy nauczycieli.

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.

Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

REKLAMA

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA

Program "70 AED na 70-lecie" – defibrylatory dla OSP z małych gmin. Jak złożyć wniosek?

Fundacja Totalizatora Sportowego uruchomiła nowy program wsparcia dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z mniejszych miejscowości. W ramach inicjatywy "70 AED na 70-lecie" do wybranych OSP trafi sprzęt ratujący życie – automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Wnioski można składać do grudnia 2026 r.

Planujesz urlop we Włoszech? W jednym z miejsc przywrócono dress code

Planujesz wyjście do mediolańskiego teatru operowego La Scala? Pamiętaj o stosownym ubiorze. Dyrekcja przywróciła, po przerwie, zalecane zasady ubioru i zaapelowała do widzów, by dobierali stroje stosownie do powagi miejsca.

REKLAMA

OSZAR »